INSTAGRAM W PIGUŁCE

Instagram Bio – co to jest i do czego służy ?

Przeglądając Instagram, możesz spotkać się ze sformułowaniem „link w bio” lub „więcej informacji w bio”.  Zapewnie wielu z Was często słyszało to określenie, lecz nie do końca zdajecie sobie sprawę z tego, gdzie wspomniane „bio” się znajduje, czym ono jest  i czy naprawdę jest takie ważne.

Bio (skrót od Biogram) to nic innego jak opis właściciela konta, lub marki. Znajduje się ono pod zdjęciem profilowym, tuż nad siatką zdjęć dodanych na konto portalu. Miejsce w Biogramie jest mocno ograniczone (maks 150 znaków) więc musisz dobrze przemyśleć, co chcesz w nim umieścić. Z doświadczenia wiem, że ludzie nie czytają wszystkiego od deski do deski, dlatego warto aby informacje o Tobie były zwięzłe, ale jednocześnie mówące o charakterze Twojego profilu. Biogram to najczęściej pierwsza rzecz (oprócz zdjęć) jaką widzi użytkownik odwiedzający Twoje konto. Dzięki informacji w nim zawartych, wiele z tych osób decyduje, czy chce iść za Tobą, czy przewinie dalej. Dlatego tak istotne jest, co będziesz chciał tam napisać. Kiedy wchodzę po raz pierwszy na konto danej osoby i widzę ten element ładny i dopracowany, jest to dla mnie znakiem, że właściciel konta ma coś fajnego zaoferowania a to co publikuje, na pewno nie jest przypadkowe.

Co powinno znaleźć się w bio Twojego profilu ?

Być może jesteś mamą, masz jedno, dwa, troje dzieci. Albo jesteś książkomaniakiem, superbohaterem, fotografem, baletnicą, miłośniczką kotów. Kochasz podróże lub uwielbiasz lumpeksy. Wybierz dwa – trzy określenia, które Cię najbardziej charakteryzują. Ale…w mediach społecznoścowych, nie chodzi o tworzenie marki, Ty już ją masz, teraz inni ją muszą poznać. Poznać Ciebie jako eksperta, w tym czym najlepiej się odnajdujesz. Zadaj sobie pytanie, jakich obserwatorów chciałabyś do siebie przyciągnąć. Prowadzisz konto parentingowe. Dodajesz zdjęcia dzieci, domu, codzienności. Masz pasje, świetnie gotujesz, albo czytasz dwie książki na tydzień, w wannie. Możesz w swoim bio wpisać „Jestem Mamą, mam dwoje dzieci, lubię kotki”… lub określić siebie „Pokazuję Wam jak nie oszaleć na macierzyńskim”, teraz zastanów się na który profil, Ty jako Mama chętniej byś zaglądała ?

Pamiętaj, że tworzysz treści nie dla siebie, lub dla swoich obecnych obserwatorów, lecz dla nowych, którzy dopiero trafią na Twój profil. Moim ulubionym sposobem jest lista, w której możesz wpisać  2-4 rzeczy, które najlepiej oddają charakter Twojego profilu. Całość będzie wyglądać lepiej, jeśli użyjesz krótkich zdań, które są ułożone w jeden pod drugim w przeciwieństwie do długiego zdania lub ich ciągu.

– Domowe treningi, proste odżywianie, motywacja/ Schudłam 15 kg teraz czas na Ciebie….

– Będziesz Mamą ? Sprawdź co cię czeka.

– Wszystko co chcielibyście wiedzieć o…książkach.

Najprościej zrobić to z poziomu komputera. Możesz także użyć aplikacji Notatki na swoim telefonie, dodawać tam spacje i akapity, które po skopiowaniu i wklejeniu na Instagram pozostaną na swoim miejscu. Jeśli chcesz dodać coś ciekawego, użyj symbolu, strzałki, znaczka, ikonki, flagi itp. Ja na przykład mam kopertę obok adresu emailowego. Pamiętaj jednak, że co za dużo to niezdrowo i stado pędzących jednorożców, nie będzie dobrym pomysłem.

W Twoim bio znajduje się jeszcze jedna bardzo przydatna rzecz. Miejsce na dodatnie witryny internetowej. Wystarczy, że skopiujesz adres URL na przykład Twojego konta na YouTube i wkleisz go w to miejsce. Dzięki temu Twoi followersi będą mogli ją odwiedzić. Może to być adres bloga, link do najnowszego wpisu, adres Twojego sklepu internetowego lub fan-page na Facebooku. Nie wklejaj podejrzanych linków, ludzie niechętnie klikają w nieznane witryny. Nie zapomnij też o podaniu w bio Twojego adresu mailowego – dzięki temu osoby zainteresowane będą mogły się z Tobą skontaktować.

A jak wygląda Twoje bio ? Czy jesteś z niego zadowolony ? Jeśli to nie mam nadzieję, że ten post okaże się dla Ciebie pomocny.

zdjęcie: https://unsplash.com/

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.