STREFA MAMY

Objaw Niche czyli niedoceniany problem po cięciu cesarskim.

Kiedy kobieta, która miała wykonywane cięcie cesarskie zgłasza się po porodzie do lekarza, najczęściej jej stan zdrowia oceniany jest na podstawie wywiadu i ogólnego badania ginekologicznego. Bardzo rzadko robione jest kontrolne USG, a w placówkach NFZ praktycznie wcale. Badanie o którym nie miałam pojęcia, zostało wykonane mi po raz pierwszy, podczas zwykłej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Żaden lekarz nie zaproponował mi go wcześniej, chociaż od mojego porodu minęły już 3 lata.

Dużo mówi się o kobiecej bliźnie po cięciu cesarkim. O jej gojeniu, odpowiedniej pięlęgnacji, smarowaniu, wybielaniu. Ale nikt nie mówi o tej drugiej bliźnie, która może mieć wpływ na nasze zdrowie, funkcjonowanie, kolejną ciążę i poród. Plamienia między miesiączkami, bóle podbrzusza, problem z zajściem w ciążę ? Spytaj swojego lekarza o to badanie…

W mojej bliźnie widoczny jest objaw Niche. Mało jest publikacji na ten temat, chociaż problem wydaje się coraz szerszy, głównie z powodu zwiększającej się ilości wykonywanych cięć cesarskich w Polsce. Nie mam w zwyczaju pisania postów medycznych,zostawiam to osobom mądrzejszym, postanowiłam jednak przyjrzeć się bliżej tematowi stąd ten post, który mam nadzieję, pomoże niejednej z Was.

Macica po porodzie szybko się obkurcza wraz z zszytym rozcięciem. Po kilku tygodniach mocno się zrasta i powstaje blizna macicy. Czasami proces zrostu i gojenia może zostać zaburzony np przez krwiak, zakażanie, niskie ukrwienie ściany macicy. Konsekwencją tego jest powstanie ubytku w ścianie macicy w bliźnie po cięciu cesarskim. Powszechnie nazwanym NICHE, występującym częściej pod pojęciami takimi jak: ubytek w bliźnie, rozejście blizny, uchyłek, kieszeń, przepuklina cieśni. Rozpoznanie takie najczęściej stawia lekarz wykonujący zwykłe, kontrolne badanie ultrasonograficzne sondą dopochwową w macicy nieciężarnej. Ocenie ultrasonogracznej poddaje się przebieg blizny, jej ciągłość oraz grubość ocenianą w milimetrach. Samo badanie jest zupełnie bezbolesne, nie wymaga też żadnych przygotowań.

Częstość występowania ubytku w ścianie macicy w miejscy blizny po cięciu cesarskim szacuje się na 10-15% kobiet, które przebyły taki poród operacyjny. Mogą występować takie objawy jak:

– zaburzenia w oddawaniu moczu, bolesne oddawanie moczu, parcie na pęcherz

– nawracające zapalenie pęcherza moczowego i dróg moczowych

– bóle podbrzusza

– wtórna niepłodność

Objawy zespołu NICHE występować mogą pojedyńczo, lub mogą występować wszystkie na raz.

Najczęszczym objawem u kobiet, u których zdiagnozowano ubytek jest krwawienie pomiesiączkowe. Wynika to z zgromadzenia się w ubytku, krwi podczas miesiączki, a co za tym idzie, stopniowego jej wypływania. W tym przypadku stosuje się najczęściej leczenie zachowawcze, w postaci doustnych tabletek antykoncepcyjnych, dzięki którym można zmniejszyć nasilenie krwawienia. Przekłada na zmiejszenie lub ustąpienie krwawień po miesiączce, a to z kolei, przy niewielkim nasileniu objawów, bywa wystarczające do osiągnięcia komfortu pacjentki.

Ubytek w bliźnie po cesarkim cięciu, a kolejna ciąża ?

Według lekarzy ubytek ten może być związany z powikłaniami przyszłych ciąż. Może nieść ze sobą ryzyko rozejścia się blizny macicy w okresie okołoporodowym, lub umiejscowieniem elementów jaja płodowego w okolicy ubytku. Ciągle jednak brakuje badań klinicznych potwierdzających tą tezę. Mimo braku jednoznacznych dowodów wykonuje się zabiegi operacyjne korekcji ubytku, zarówno w celu zmniejszenia dolegliwości, lecz także jako element leczenia niepłodności wtórnej.

To badanie powinno być obowiązkowe dla każdej kobiety w okresie poporodowym. Wierzę, że dzięki temu udałoby się uniknąć większości problemów w przyszłości. Niestety większość kobiet nawet nie ma pojęcia o tym badaniu. Jeśli masz koleżankę, siostrę, znajomą, w ciąży lub po porodzie – podeślij jej proszę ten link.

Pamiętaj jednak – ten post ma charakter informacyjny i nie zastąpi profesjonalnej konsultacji lekarskiej.

  • Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi, lub zostaw nawet niewielki komentarz. Będzie to dla mnie informacja, że tutaj jesteś.
  • Możesz także polubić mój fan page – na Facebooku. Będziesz na bieżąco informowany o nowych wpisach.
  • Zapraszam Cię też do śledzenia mnie na Intagramie – tam też jest bardzo fajnie. I dużo ładnych zdjęć.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.